Zmarł Dieter Burmester

Dieter Burmester zmarł 15.08.2015r.

Dzisiaj dotarła do nas smutna wiadomość, że nie ma już wśród nas Dietera Burmestera. Założyciel firmy Burmester i jedna z najważniejszych legend świata Hi-End zmarł 15.08 po krótkiej i bardzo ciężkiej chorobie.

Dieter Burmester stawiał sobie za cel stworzenie idealnego połączenia między muzyką, dźwiękiem, innowacyjnymi technologiami i ponadczasowym designem. Dzisiaj firma jest znana za bezkompromisowy dźwięk i wykonanie. Dieter Burmester urodził się w 1946 roku, jako muzyk i konstruktor realizował swoje projekty i pomysły wspólnie z zespołem wybranych konstruktorów.

Dietera Burmestera nie ma już wśród nas, jego nazwisko będzie jednak nadal zdobiło chromowane fronty ekskluzywnych urządzeń audio. Nie ma wątpliwości, że jako człowiek pierwszej generacji przyczynił się w znacznym stopniu do stworzenia czegoś, co znane jest jako ruch Hi-End. Jak mało kto wie, był on też jednym z założycieli i organizatorów pierwszej niemieckiej wystawy sprzętu audio znanej obecnie jako High-End. Wtedy będącej spotkaniem małych manufaktur i konstruktorów. Czy wystawa istniałaby dzisiaj bez obecności Dietera Burmestera tego nie wiemy, pewne jest jednak, że dzięki swojej przebojowości i zaangażowaniu udało się mu stworzyć znaną na całym świecie wystawę i rozsławić napis na całym świecie „Made in Germany”.

Jaka jest historia stworzenia firmy Burmerster?

Spotkanie Dietera Burmestera z konstruowaniem urządzeń audio było raczej przypadkowe. W latach 70, gdy świat zalewały coraz tańsze konstrukcje audio z Japonii, a w Stanach Zjednoczonych tworzył się ruch przeciwników tego trendu, osób stawiających na jakość i precyzję wykonania, które produkowały swoje urządzenia w małych seriach pod szyldem Hi-End, w Berlinie Zachodnim żyje młody Inżynier, z zamiłowania gitarzysta rockowy, który na jakiś czas odkłada gitarę by skoncentrować się na produkowaniu wysokiej klasy urządzeń audio. Dieter Burmester konstruuje swój pierwszy wzmacniacz, który staje się podwaliną pod legendarną markę.

Pierwszy wzmacniacz został stworzony jako akt samopomocy, ponieważ w założonym zaraz  po studiach biurze projektowym, zajmującym się wówczas jeszcze konstruowaniem urządzeń precyzyjnych dla medycyny padł sprzęt nagłaśniający, a że ówcześnie noszący jeszcze długie włosy Dieter Burmester był ambitny i posiadał rozległe znajomości elektroniki postanowił stworzyć coś na zastępstwo. Od tego czasu bakcyl konstrukcji audio pochłoną Dieter’a całkowicie.

Olbrzymie chromowane konstrukcje stały się znakiem rozpoznawczym firmy. To co kryło się za metalowymi obudowami wykonane było zawsze na najwyższym poziomie z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Jako najważniejsze z nich należało by wymienić stworzony w 1980 roku przez Burmestera model 808 – pierwszy przedwzmacniacz z wymiennymi modułami, które umożliwiały idealne dopasowanie urządzenia pod różne źródła. W 1983 roku firma użyła jako pierwsza znane wówczas tylko z technologii studyjnej symetryczne połączenia sygnału, a w 1987 roku stworzyła pierwszy regulator głośności sygnału realizowany za pośrednictwem przekaźników. W 1991 roku  firma Burmester wprowadziła do odtwarzaczy cd napęd paskowy. W 1994 roku firma zaprezentowała innowacyjny wówczas, aktywny układ do regeneracji i czyszczenia prądu zasilania – Burmerster 948, a w roku 1995 system głośników umożliwiając wybór między aktywnym i pasywnym filtrowaniem. Firma zaangażowana była aktywnie także w rozwój kina domowego i samochodowego audio.

Ostatni raz Dieter Burmester wystąpił podczas wystawy High End w Monachium w maju jego roku. Po jego śmierci firma prowadzona będzie przez jego żonę.

Dieter Burmester

Dieter Burmester

Łączymy się w bólu z rodziną Dietera Burmestera i dziękujemy za niesamowite konstrukcje stworzone dla świata audio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.